Polyoxyethylene lauryl ether CAS#: 9002-92-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 76684
Names & Identifiers |
| 英文名 | Polyoxyethylene lauryl ether |
| 别名 | Brij|r L23;BRIJ 35 FOR SYNTHESIS;Polyoxyethylene(23)lauryl ether, 30% w/v solution in H2O;Brij[R] L4;Brij L23;Poly(oxy-1,2-ethanediyl),a-dodecyl-w-hydroxy-;Brij-35, 20% Solution;Macrogol lauryl ether |
| CAS编号 | 9002-92-0 |
| 分子式 | C58H118O24 |
| 分子量 | 1199.55 |
| EINECS | 500-002-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 41-45 °C(lit.) |
| Boiling Point | 100 °C(lit.) |
| Density | 0.99 g/mL±0.002 g/mL at 20 °C |
| vapor pressure | <1 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 40 mg/mL at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Waxy Pellets |
| Color | White |
| PH | 5.5-7.0 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | soluble |
| Merck | 7558 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| EPA Substance Registry System | Poly(oxy-1,2-ethanediyl), .alpha.-dodecyl-.omega.-hydroxy- (9002-92-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-41-36/37/38-38-37/38-36 |
| S Phrase | 26-39-37/39-36/37/39-36-24/25 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MD0875000 |
| F | 3 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 34021300 |
| HS Code | 38220000 |
| Hazardous Substances Data | 9002-92-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

