Poly(propylene glycol) CAS#: 25322-69-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52081
Names & Identifiers |
| 英文名 | Poly(propylene glycol) |
| 别名 | POLYPROPYLENE GLYCOL, DIOL TYPE, 1000;POLYPROPYLENE GLYCOL, DIOL TYPE, 2,000;POLYPROPYLENE GLYCOL, DIOL TYPE, 700;POLYPROPYLENE GLYCOL P 400;POLYPROPYLENE GLYCOL 700;POLYPROPYLENE GLYCOL 2000;POLYPROPYLENE GLYCOL 1000;POLYPROPYLENE GLYCOL 400 |
| CAS编号 | 25322-69-4 |
| 分子式 | (C3H6O)n |
| 分子量 | 0 |
| EINECS | 200-338-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -40 °C |
| Density | 1.01 g/mL at 20 °C |
| vapor Density | >1 (vs air) |
| vapor pressure | <0.01 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 230 °C |
| Solubulity | H2O: <0.01 % (w/w) at 25 °C |
| form | Viscous Liquid |
| Color | White to light gray |
| Water Solubility | PRACTICALLY INSOLUBLE |
| Stability: | Stable. Substances to be avoided include strong oxidizing agents. |
| NIST Chemistry Reference | Polypropylene glycol 425(25322-69-4) |
| EPA Substance Registry System | Poly[oxy(methyl- 1,2-ethanediyl)], .alpha.-hydro-.omega.-hydroxy- (25322-69-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | TR5250000 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 25322-69-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
