Poly(tetrafluoroethylene) CAS#: 9002-84-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52279
Names & Identifiers |
| 英文名 | Poly(tetrafluoroethylene) |
| 别名 | algoflonsv;Alkathene rxdg33;alkathenerxdg33;Amip 15M;amip15m;Balfon 7000;balfon7000;BDH 29-801 |
| CAS编号 | 9002-84-0 |
| 分子式 | (C2F4)n |
| 分子量 | 0 |
| EINECS | 204-126-9 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 327 °C |
| Boiling Point | 400 °C |
| Density | 2.15 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | 1.35 |
| Solubulity |
Solubility in water: |
| form | powder |
| Color | white |
| Water Solubility | Insoluble in water. Soluble in perfluoro kerosene. |
| Merck | 14,7562 |
| Stability: | Stable – unreactive with most materials. Incompatible with molten alkali metals, fluorine and other halogens, strong oxidizing agents. |
| NIST Chemistry Reference | Polytetrafluoroethylene, annealed(9002-84-0) |
| EPA Substance Registry System | Ethene, tetrafluoro-, homopolymer(9002-84-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,T,Xn |
| R Phrase | 41-36/38-45-48/20 |
| S Phrase | 26-39-24/25-45-22-53-23 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | KX4025000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 9002-84-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

