Potassium dihydrogen phosphate CAS#: 7778-77-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 135528
Names & Identifiers |
| 英文名 | Potassium dihydrogen phosphate |
| 别名 | Potassium phosphate monobasic, anhydrousFCC, ≥ 98.0% (Assay, dried basis);Potassium phosphate monobasic, anhydrousACS reagent, ≥ 99.0% (Titration);Potassium Phosphate, Monobasic, Molecular Biology Grade;Potassium dihydrogen phosphate cryst. suitable for the biopharmaceutical production EMPROVE bio Ph Eur,BP,JPC,NF;Potassium dihydrogen phosphate anhydrous 99.995 Suprapur;Potassium Phosphate Monobasic, Meets analytical specification of Ph. Eur.NF;Potassium Dihydrogen Phosphate, Suprapur?;Potassium Phosphate, Monobasic, For HPLC analysis |
| CAS编号 | 7778-77-0 |
| 分子式 | H2KO4P |
| 分子量 | 136.09 |
| EINECS | 231-913-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 252.6 °C(lit.) |
| Density | 2.338 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 1.5 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | powder |
| Color | White transparent |
| PH | 4.2-4.6 (20g/l, H2O, 20℃) |
| pka | (1) 2.15, (2) 6.82, (3) 12.38 (at 25℃) |
| Water Solubility | 222 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,7659 |
| InChIKey | GNSKLFRGEWLPPA-UHFFFAOYSA-M |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Phosphoric acid, monopotassium salt(7778-77-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,T,C,Xi,Xn |
| R Phrase | 36/38-35-22 |
| S Phrase | 24/25-45-36/37/39-26 |
| RIDADR | 3260 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | TC6615500 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 28352400 |
| Hazardous Substances Data | 7778-77-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

