Potassium iodide CAS#: 7681-11-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52701
Names & Identifiers |
| 英文名 | Potassium iodide |
| 别名 | LUGOL;LUGOL’S SOLUTION;IODIDE;IODIDE IC STANDARD;IODINE, ELEMENTAL;IODIDE, ION CHROMATOGRAPHY STANDARD SOLUTION;IODINE-IODINE;IODINE SOLUTION |
| CAS编号 | 7681-11-0 |
| 分子式 | IK |
| 分子量 | 166 |
| EINECS | 231-442-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 113 °C(lit.) |
| Boiling Point | 184 °C(lit.) |
| Density | 1.32 g/mL at 25 °C |
| vapor Density | 9 (vs air) |
| vapor pressure | 0.31 mm Hg ( 25 °C) |
| Refractive Index | 1.677 |
| Flash Point | 1330°C |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | particles (round) |
| Color | Yellow |
| PH | 6.0-9.0 (25℃, 1M in H2O) |
| Water Solubility | 1.43 kg/L |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,7643 |
| Stability: | Stable. Protect from light and moisture. Incompatible with strong reducing agents, strong acids, steel, aluminium, alkali metals, brass, magnesium, zinc, cadmium, copper, tin, nickel and their alloys. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Potassium iodide(7681-11-0) |
| EPA Substance Registry System | Potassium iodide (KI)(7681-11-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 26 |
| S Phrase | 22-36/38 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | TT2975000 |
| F | 10 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 28276000 |
| Hazardous Substances Data | 7681-11-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

