Potassium thiocyanate CAS#: 333-20-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 123103
Names & Identifiers |
| 英文名 | Potassium thiocyanate |
| 别名 | Arterocyn;Aterocyn;Kyonate;Potassium thiocyanide;potassiumthiocyanide;Rhocya;Rhodanide;Rodanca |
| CAS编号 | 333-20-0 |
| 分子式 | CKNS |
| 分子量 | 97.18 |
| EINECS | 206-370-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 173 °C(lit.) |
| Boiling Point | 500°C |
| Density | 1.886 |
| Flash Point | 500°C |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 8 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Liquid |
| Color | Colorless or white |
| PH | 5.3-8.7 (25℃, 50mg/mL in H2O) |
| Water Solubility | 2170 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,7691 |
| BRN | 3594799 |
| Stability: | Stable. Incompatible with nitric acid, strong oxidizing agents, active halogen compounds. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Potassium thiocyanate(333-20-0) |
| EPA Substance Registry System | Thiocyanic acid, potassium salt(333-20-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 32-52/53-20/21/22 |
| S Phrase | 13-61-36/37-46 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | XL1925000 |
| Hazard Note | Irritant/Hygroscopic |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 28380000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

