Propanil CAS#: 709-98-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77665
Names & Identifiers |
| 英文名 | Propanil |
| 别名 | propionicacid-3,4-dichloroanilide;propionicacid3,4-dichloroanilide;propjob;prop-job;S 10165;s10165;Sorpur;Stam LV 10 |
| CAS编号 | 709-98-8 |
| 分子式 | C9H9Cl2NO |
| 分子量 | 218.08 |
| EINECS | 211-914-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 92-93°C |
| Density | 1.25 |
| Flash Point | 100 °C |
| Storage | 0-6°C |
| form | Solid |
| Color | Dark brown, blue-black |
| Merck | 13,7896 |
| InChIKey | LFULEKSKNZEWOE-UHFFFAOYSA-N |
| NIST Chemistry Reference | Propanil(709-98-8) |
| EPA Substance Registry System | Propanamide, N-(3,4-dichlorophenyl)-(709-98-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn;N,N,Xn |
| R Phrase | 22-50 |
| S Phrase | 2-22-61 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| RTECS | UE4900000 |
| HS Code | 29242990 |
| Hazardous Substances Data | 709-98-8(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

