Propham CAS#: 122-42-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77081
Names & Identifiers |
| 英文名 | Propham |
| 别名 | PROPHAM;phenylcarbamic acid 1-methylethyl ester;O-ISOPROPYL N-PHENYLCARBAMATE;TUBERITE;1-Methylethyl phenylcarbamate;1-methylethylphenylcarbamate[qr];Agermin;Ban-Hoe |
| CAS编号 | 122-42-9 |
| 分子式 | C10H13NO2 |
| 分子量 | 179.22 |
| EINECS | 204-542-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 90°C |
| Flash Point | 11 °C |
| Storage | APPROX 4°C |
| form | Solid |
| Color | Dark brown, blue-black |
| Merck | 13,7908 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Carbamic acid, phenyl-, 1-methylethyl ester(122-42-9) |
| EPA Substance Registry System | Carbamic acid, phenyl-, 1-methylethyl ester(122-42-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,T,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-39/23/24/25-23/24/25-11-22 |
| S Phrase | 26-36-45-16-7-36/37 |
| RIDADR | UN 1230 3/PG 2 |
| RTECS | FD9100000 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 122-42-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

