Propionamide CAS#: 79-05-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24322
Names & Identifiers |
| 英文名 | Propionamide |
| 别名 | Propionic amicte;PROPIONAMIDE;PROPIONIC ACID AMIDE;PROPANAMIDE;propylamide;Amid kyseliny propionove;amidkyselinypropionove;propanimidicacid |
| CAS编号 | 79-05-0 |
| 分子式 | C3H7NO |
| 分子量 | 73.09 |
| EINECS | 201-172-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 79 °C |
| Boiling Point | 213 °C(lit.) |
| Density | 1.042 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | nD110 1.4160 |
| Flash Point | 213°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | SOLUBLE |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to slightly yellow |
| Water Solubility | SOLUBLE |
| Merck | 14,7824 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Propanamide(79-05-0) |
| EPA Substance Registry System | Propanamide(79-05-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36/37/39-26-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | UE2975000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29241900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

