PROPOXYPHENE HYDROCHLORIDE CAS#: 1639-60-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 117287
Names & Identifiers |
| Product Name | PROPOXYPHENE HYDROCHLORIDE |
| Synonyms | DARVON;DEXTROPROPOXYPHENE HYDROCHLORIDE;PROPOXYPHENE HYDROCHLORIDE;(+)-1,2-diphenyl-2-propionoxy-3-methyl-4-dimethylaminobutanehydrochloride;(+)-hlorid;algaphan;(αS)-α-[(1R)-2-(DiMethylaMino)-1-Methylethyl]-α-phenylbenzeneethanol Propanoate Hydrochloride;D-Propoxyphene-d5 HCl |
| CAS Registry Number | 1639-60-7 |
| Molecular Formula | C22H30ClNO2 |
| Molecular Weight | 375.93 |
| EINECS | 216-683-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 165-1670C |
| alpha | D25 +59.8° (c = 0.6 in water) |
| Flash Point | 11 °C |
| Storage | -20°C Freezer |
| Stability: | No data available. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,T |
| R Phrase | 11-23/24/25-39/23/24/25 |
| S Phrase | 16-36/37-45 |
| RIDADR | 3249 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

