Pyrazosulfuron-ethyl CAS#: 93697-74-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77415
Names & Identifiers |
| 英文名 | Pyrazosulfuron-ethyl |
| 别名 | SIRIUS(R);SIRIUS;PYRAZOSULFURON-ETHYL;nc-311;5-(4,6-Dimethoxy-2-pyrimidinylaminocarbonylsulfamoyl)-1-methyl-1H-pyrazole-4-carboxylic acid ethyl ester;5-[3-(4,6-Dimethoxy-2-pyrimidinyl)ureidosulfonyl]-1-methyl-1H-pyrazole-4-carboxylic acid ethyl ester;ETHYL5-(4,6-DIMETHOXYPYRIMIDIN-2-YLCARBAMOYLSULFAMOYL)-1-METHYLPYRAZOL-4-CARBOXYLATE;5-[(4,6-dimethoxypyrimidin-2-yl)carbamoylsulfamoyl]-1-methyl-pyrazole-4-carboxylic acid ethyl ester |
| CAS编号 | 93697-74-6 |
| 分子式 | C14H18N6O7S |
| 分子量 | 414.39 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 180-182°C |
| Density | 1.44 |
| Refractive Index | 1.44 |
| Flash Point | 170 °C |
| Storage | 0-6°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RTECS | UQ6393970 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

