Quercetin CAS#: 117-39-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52496
Names & Identifiers |
| 英文名 | Quercetin |
| 别名 | 3,3′,4′,5,7-Pentahydroxyflavone 2-(3,4-Dihydroxyphenyl)-3,5,7-trihydroxy-4H-chromen-4-one;2-(3,4-DIHYDROXYPHENYL)-3,5,7-TRIHYDROXY-4H-1-BENZOPYRAN-4-ONE;3,3′,4′,5,6-PENTA-HYDROXY-FLAVONE;3,3′,4′,5,7-PENTAHYDROXYFLAVONE;AKOS NCG1-0081;MELETIN;FLAVIN MELETIN;LABOTEST-BB LT00455149 |
| CAS编号 | 117-39-5 |
| 分子式 | C15H10O7 |
| 分子量 | 302.24 |
| EINECS | 204-187-1 |
| Other Registry Numbers | Caspases/Apoptosis |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 314-317°C |
| Storage | Store at 0-5°C |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 21 ºC |
| Merck | 13,8122 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 4H-1-Benzopyran- 4-one, 2-(3,4-dihydroxyphenyl)-3, 5,7-trihydroxy-(117-39-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xi |
| R Phrase | 25-36/37/38 |
| S Phrase | 45-36-26 |
| RIDADR | 2811 |
| RTECS | LK8750000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 117-39-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

