Quinolinic acid CAS#: 89-00-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77207
Names & Identifiers |
| 英文名 | Quinolinic acid |
| 别名 | Quinolinic Acid 99%;2,3-Pyridinedicarboxylic acid, 99% 100GR;2,3-Pyridinedicarboxylic acid, 99% 25GR;NSC 13127;NSC 18836;NSC 403247;2,3-PYRIDINEDICARBOXYLIC ACID FOR SYNTHE;2,3-PYRIDINEDICARBOXYLIC ACID AKOS AUF2085 |
| CAS编号 | 89-00-9 |
| 分子式 | C10H7NO2 |
| 分子量 | 173.17 |
| EINECS | 201-874-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 188-190 °C (dec.)(lit.) |
| Storage | Store at RT |
| Solubulity | 10g/l |
| form | Crystalline Powder |
| pka | 2.43(at 25℃) |
| Color | White to light yellow-beige |
| Water Solubility | 0.55 g/100 mL |
| Merck | 14,8073 |
| BRN | 137110 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 2,3-Pyridinedicarboxylic acid(89-00-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-33 |
| S Phrase | 26-36/37-24/25-37 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | US7967250 |
| TSCA | T |
| Storage Class | IRRITANT |
| HS Code | 29333999 |
| Hazardous Substances Data | 89-00-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

