(R)-(+)-1-(4-BROMOPHENYL)ETHYLAMINE CAS#: 45791-36-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 731033
Names & Identifiers |
| 英文名 | (R)-(+)-1-(4-BROMOPHENYL)ETHYLAMINE |
| 别名 | Benzenemethanamine, 4-bromo-α-methyl-, (αR)-;(R)-(+)-1-(4-Bromophenyl)ethylamine, ChiPros, 98%, ee 98+%;(R)-(+)-1-(4-BROMOPHENYL)ETHYLAMINE, 95%, 98% EE;(R)-(+)-1-(4-Bromophenyl)ethylamine, 98% ee;(1R)-1-(4-Bromophenyl)ethaneamine;(R)-α-Methyl-4-bromobenzylamine;(αR)-α-Methyl-4-bromobenzenemethanamine;[R,(+)]-p-Bromo-α-methylbenzenemethanamine |
| CAS编号 | 45791-36-4 |
| 分子式 | C8H10BrN |
| 分子量 | 200.08 |
| EINECS | 256-245-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -25°C |
| Boiling Point | 140-145 °C (30 mmHg) |
| alpha | 20.5 º (C=3% IN MEOH) |
| Density | 1.390 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >110°C |
| Storage | 0-10°C |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 2412319 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | (+)-P-bromo-«alpha»-phenethylamine(45791-36-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,N |
| R Phrase | 34-51/53-22 |
| S Phrase | 26-28-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 2735 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-23 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

