R-(-)-2-Butanol CAS#: 14898-79-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 152706
Names & Identifiers |
| 英文名 | R-(-)-2-Butanol |
| 别名 | (R)-(-)-2-BUTANOL 98+%;(2R)-2-Butanol;(2R)-Butan-2-ol;(R)-()-2-Butanol,(R)-()-sec-Butyl alcohol;(R)-(-)-sec-Butanol, 99% 1GR;(R)-(-)-2-Butanol 99%;(R)-butan-2-ol;l-2-Butanol |
| CAS编号 | 14898-79-4 |
| 分子式 | C4H10O |
| 分子量 | 74.12 |
| EINECS | 238-967-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -114 °C |
| alpha | -13 º (neat) |
| Boiling Point | 97-100 °C(lit.) |
| Density | 0.807 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor Density | 2.6 (vs air) |
| vapor pressure | 12.5 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 80 °F |
| Storage | Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Explosive Limit | 9.8% |
| Water Solubility | 125 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,1541 |
| BRN | 1718764 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Butanol, (R)-(14898-79-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10-36/37-67 |
| S Phrase | 9-13-24/25-26-46-7/9-36 |
| RIDADR | UN 1120 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

