(R)-(4-Fluorophenyl)oxirane CAS#: 134356-73-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 438334
Names & Identifiers |
| 英文名 | (R)-(4-Fluorophenyl)oxirane |
| 别名 | (R)-(4-FLUOROPHENYL)OXIRANE;(R)-(-)-4-FLUOROSTYRENE OXIDE;(R)-4-FLUOROSTYRENE OXIDE;(R)-(-)-4-FLUOROSTYRENE OXIDE: CHIPROS 98%, EE 99%;(R)-(-)-4-Fluorostyrene oxide, 98+%, ee 98+%;(R) |
| CAS编号 | 134356-73-3 |
| 分子式 | C8H7FO |
| 分子量 | 138.14 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 33°C 1mm |
| Density | 1.17 |
| Refractive Index | 1.5078 |
| Flash Point | 33°C/1mm |
| Water Solubility | Sparingly soluble in water.(0.26 g/L) (25°C), |
| BRN | 4350328 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 10-21/22-36/37/38-40 |
| S Phrase | 26-36/37 |
| RIDADR | UN 1992 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-23 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

