Ramipril CAS#: 87333-19-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 138477
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ramipril |
| 别名 | (2S,3aS,6aS)-1-[(2S)-2-{[(2S)-1-ethoxy-1-oxo-4-phenylbutan-2-yl]aMino}propanoyl]-octahydrocyclopenta[b]pyrrole-2-carboxylic acid;RaMipril(Altace);(2S,3aS,6aS)-;RaMipril API;Ranipril;PRAMACE;RAMIPRIL;RAMACE |
| CAS编号 | 87333-19-5 |
| 分子式 | C23H32N2O5 |
| 分子量 | 416.51 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 106-108°C |
| alpha | D24 +33.2° (c = 1 in 0.1N ethanolic HCl) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | DMSO: ~18mg/mL |
| Color | white |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/38 |
| S Phrase | 26-37/39 |
| RTECS | GY5879600 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

