Repaglinide CAS#: 135062-02-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52695
Names & Identifiers |
| 英文名 | Repaglinide |
| 别名 | (S)-(+)-2-Ethoxy-4-[[[N-[1-(2-piperidinophenyl)-3-methylbutyl]amino]carbonyl]methyl]benzoic acid;Benzoic acid, 2-ethoxy-4-(2-((3-methyl-1-(2-(1-piperidinyl)phenyl)butyl)amino)- 2-oxoethyl)-, (S)-;2-ethoxy-4-[2-[[(1S)-3-methyl-1-(2-piperidin-1-ylphenyl)butyl]amino]-2-oxoethyl]benzoic acid;2-ethoxy-4-[2-[[(1S)-3-methyl-1-(2-piperidin-1-ylphenyl)butyl]amino]-2-oxo-ethyl]benzoic acid;2-ethoxy-4-[2-keto-2-[[(1S)-3-methyl-1-(2-piperidinophenyl)butyl]amino]ethyl]benzoic acid;Repaglinide,(S)-(+)-2-Ethoxy-4-[N-[1-(2-piperidinophenyl)-3-methyl-1-butyl]aminocarbonylmethyl]benzoic acid, Novonorm, Prandin;Repaglinide (200 mg)G0D2760.999mg/mg(ai);Repaglinide (200 mg) |
| CAS编号 | 135062-02-1 |
| 分子式 | C27H36N2O4 |
| 分子量 | 452.59 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 129-130.2 °C |
| alpha | D20 +6.97° (c = 0.975 in methanol); D20 +7.45° (c = 1.06 in methanol) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | DMSO: 34 mg/mL |
| form | solid |
| Color | white |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | 000000033825 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

