Reserpine CAS#: 50-55-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 137162
Names & Identifiers |
| 英文名 | Reserpine |
| 别名 | RESERPINE;3,4,5-TRIMETHOXYBENZOYL METHYL RESERPATE;11,17-DIMETHOXY-18-[(3,4,5-TRIMETHOXYBENZOYL)OXY]YOHIMBAN-16-CARBOXYLIC ACID METHYL ESTER;METHYL RESERPATE;METHYL RESERPATE 3,4,5-TRIMETHOXYBENZOIC ACID ESTER;l -Carpserp;(3beta,16beta,17alpha,18beta,20alpha)-methyleste;,methylester,(3beta,16beta,17alpha,18beta,20alpha)- |
| CAS编号 | 50-55-5 |
| 分子式 | C33H40N2O9 |
| 分子量 | 608.68 |
| EINECS | 200-047-9 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | ~265 °C (dec.) |
| alpha | D23 -118° (CHCl3); D26 -164° (c = 0.96 in pyridine); D26 -168° (c = 0.624 in DMF) |
| Refractive Index | 177 ° (C=1, DMF) |
| Flash Point | 22℃ |
| Storage | 2-8°C |
| pka | 6.6(at 25℃) |
| Water Solubility | Soluble in water. |
| Merck | 14,8145 |
| BRN | 102014 |
| Stability: | Stable, but darkens slowly in light. Combustible. Incompatible with strong acids, reducing agents, oxidizing agents. |
| NIST Chemistry Reference | Reserpine(50-55-5) |
| EPA Substance Registry System | Yohimban-16-carboxylic acid, 11,17-dimethoxy-18-[(3,4,5- trimethoxybenzoyl)oxy]-, methyl ester, (3.beta.,16.beta.,17.alpha., 18.beta.,20.alpha.)-(50-55-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-67-36-10 |
| S Phrase | 22-36/37/39-26 |
| RIDADR | 3077 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | ZG0350000 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| Packing Group | II |
| Hazardous Substances Data | 50-55-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

