Rimsulfuron CAS#: 122931-48-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77457
Names & Identifiers |
| 英文名 | Rimsulfuron |
| 别名 | RIMSULFURO;1-(4,6-dimethoxypyrimidin-2-yl)-3-(3-ethylsulfonyl-2-pryidylsulfonyl)urea;RIMSULFURON PESTANAL, 100 MG;RIMSULPHURON;Totis;3-(4,6-Dimethoxypyrimidin-2-yl)-1-(3-ethylsulfonylpyridin-2-yl)sulfonylurea;Rimsulfuron,1-(4,6-Dimethoxy-2-pyrimidinyl)-3-[3-(ethylsulfonyl)-2-pyridylsulfonyl]urea;Rimsulfuron 100mg [122931-48-0] |
| CAS编号 | 122931-48-0 |
| 分子式 | C14H17N5O7S2 |
| 分子量 | 431.44 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 172-177°C |
| Flash Point | >200 °C |
| Storage | 0-6°C |
| pka | 4.1(at 25℃) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 2-Pyridinesulfonamide, N-[[(4,6-dimethoxy-2-pyrimidinyl) amino]carbonyl]-3-(ethylsulfonyl)- (122931-48-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RTECS | UT7900000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

