(R,R)-2,3-Butanediol CAS#: 24347-58-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 43481
Names & Identifiers |
| 英文名 | (R,R)-2,3-Butanediol |
| 别名 | levo-2,3-Butanediol;(2R,3R)-(-)-2,3-Butanediol, 98+%, ee:99+%;(-)-D-threo-2,3-Butylene glycol;(2R,3R)-(-)-2,3-Butanediol,98+%,99+% ee;(2R,3R)-(-)-2,3-Butanediol, 99+% ee, 98+%;(2R,3R)-(-)-2,3-Butanediol, 99+% ee, 98+% 1GR;(R,R)-(-)-2,3-Butylene Glycol (R,R)-(-)-2,3-Dihydroxybutane;(R,R)-(-)-2,3-BUTANEDIOL FOR SYNTHESIS |
| CAS编号 | 24347-58-8 |
| 分子式 | C4H10O2 |
| 分子量 | 90.12 |
| EINECS | 246-186-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 16 °C |
| Boiling Point | 77.3-77.4 °C10 mm Hg(lit.) |
| alpha | -13 º (neat) |
| Density | 0.992 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 185 °F |
| Storage | −20°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Water Solubility | soluble |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,1568 |
| BRN | 4290593 |
| Stability: | Stable. Hygroscopic, air sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents, acid anhydrides, acid chlorides, chloroformates, reducing agents. Combustible. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2,3-Butanediol, [R-(R*,R*)]-(24347-58-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 3-10 |
| HS Code | 29053980 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

