(S)-(-)-1-(1-Naphthyl)ethylamine CAS#: 10420-89-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 43485
Names & Identifiers |
| 英文名 | (S)-(-)-1-(1-Naphthyl)ethylamine |
| 别名 | (1S)-1-NAPHTHALEN-1-YLETHANAMINE;L-A-(1-NAPHTHYL)ETHYLAMINE;L-ALPHA-(ALPHA-NAPHTHYL)ETHYLAMINE;(S)(-)-ALPHA-(1-NAPHTHYL)ETHYLAMINE;(S)-(-)-ALPHA-(1-AMINOETHYL)NAPHTHALENE;(S)-1-(NAPHTHALEN-1-YL)ETHANAMINE;(S)-(-)-1-(1-NAPHTHYL)ETHYLAMINE;(S)-1-(1-NAPHTHYL)ETHYLAMINE |
| CAS编号 | 10420-89-0 |
| 分子式 | C12H13N |
| 分子量 | 171.24 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 153 °C11 mm Hg(lit.) |
| alpha | -60 º (C=2, MEOH) |
| Density | 1.067 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | Soluble in chloroform, ethanol. |
| form | Liquid |
| Color | brown |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 2208024 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | (S)-(-)-«alpha»-(1-naphthyl)ethylamine(10420-89-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| RIDADR | 2735 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | QJ6963000 |
| F | 10-34 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

