(S)-1-(2-Methoxyphenyl)ethylamine CAS#: 68285-24-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 964487
Names & Identifiers |
| 英文名 | (S)-1-(2-Methoxyphenyl)ethylamine |
| 别名 | (S)-1-(2-METHOXYPHENYL)ETHANAMINE;(S)-1-(2-METHOXYPHENYL)ETHYLAMINE;(S)-2-METHOXY-ALPHA-METHYLBENZYLAMINE;(S)-(-)-2-METHOXY A-METHYLBENZYLAMINE;2-Methoxy-alpha-methylbenzylamine;(S)-1-(2-Methoxyphenyl)ethylamine, ChiPros 99%;Benzenemethanamine, 2-methoxy-α-methyl-, (αS)-;(S)-1-(2-Methoxyphenyl)ethylamine, ChiPros, 99%, ee 98+% |
| CAS编号 | 68285-24-5 |
| 分子式 | C9H13NO |
| 分子量 | 151.21 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 118°C/17mm |
| Flash Point | 118°C/17mm |
| Water Solubility | Soluble in water(22 g/L). |
| Sensitive | Air Sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 20-34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN2735 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

