(S)-1-(3-Fluorophenyl)ethanamine CAS#: 444643-09-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 759294
Names & Identifiers |
| 英文名 | (S)-1-(3-Fluorophenyl)ethanamine |
| 别名 | (S)-1-(3-FLUOROPHENYL)ETHANAMINE;(S)-1-(3-FLUOROPHENYL)ETHYLAMINE;S-MF-PEM;Benzenemethanamine, 3-fluoro-α-methyl-, (αS)-;(1S)-1-(3-Fluorophenyl)ethylamine;(aS)-3-Fluoro-a-methyl-benzenemethanamine;(1S)-1-(3-fluorophenyl)ethan-1-aMine;(S)-3-Fluoro-alpha-methylbenzylamine |
| CAS编号 | 444643-09-8 |
| 分子式 | C8H10FN |
| 分子量 | 139.17 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 0°C |
| Boiling Point | 0°C |
| Flash Point | 0°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

