Salicylamide CAS#: 65-45-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 53298
Names & Identifiers |
| 英文名 | Salicylamide |
| 别名 | O-HYDROXYBENZAMIDE;Salamide;SALICYLAMIDE;2-Carbamoylphenol;2-hydroxy-benzamid;2-hydroxy-benzoicaciamide;Acket;Afko-Sal |
| CAS编号 | 65-45-2 |
| 分子式 | C7H7NO2 |
| 分子量 | 137.14 |
| EINECS | 200-609-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 140-144 °C(lit.) |
| Boiling Point | 270°C |
| Density | 1,175 g/cm3 |
| Flash Point | 181°C/14mm |
| Storage | Refrigerator |
| Solubulity | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 20 ºC |
| Merck | 14,8328 |
| BRN | 742439 |
| Stability: | Stable. Light sensitive. Incompatible with strong bases, strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzamide, 2-hydroxy-(65-45-2) |
| EPA Substance Registry System | Benzamide, 2-hydroxy-(65-45-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | 3249 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | VN6475000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 65-45-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

