Salicylic acid CAS#: 69-72-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 125225
Names & Identifiers |
| 英文名 | Salicylic acid |
| 别名 | ACIDUM SALICYLICUM;ACETYLSALISYLIC ACID IMP C;ACETYLSALICYLIC ACID IMPURITY C;2-HYDROXYBENZOIC ACID;FEMA 3985;SALICYCLIC ACID;SALICYLIC ACID;RETARDER TSA |
| CAS编号 | 69-72-7 |
| 分子式 | C7H6O3 |
| 分子量 | 138.12 |
| EINECS | 200-712-3 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 158-161 °C(lit.) |
| Boiling Point | 211 °C(lit.) |
| Density | 1.44 |
| vapor Density | 4.8 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 114 °C) |
| Refractive Index | 1,565 |
| FEMA | 3985 | 2-HYDROXYBENZOIC ACID |
| Flash Point | 157 °C |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | ethanol: 1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Solid |
| pka | 2.98(at 25℃) |
| Color | White to off-white |
| PH Range | Non0 uorescence (2.5) to dark blue 0 uorescence (4.0) |
| PH | 2.4 (H2O)(saturated solution) |
| Water Solubility | 1.8 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Light Sensitive |
| λmax | 210nm, 234nm, 303nm |
| Merck | 14,8332 |
| Sublimation | 70 ºC |
| BRN | 774890 |
| Stability: | Stable. Substances to be avoided include oxidizing agents, strong bases, iodine, fluorine. Combustible. Sensitive to light. |
| Major Application | Semiconductors, nanoparticles, photoresists, lubricating oils, UV absorbers, adhesive, leather, cleaner, hair dye, soaps, cosmetics, pain medication, analgesics, antibacterial agent, treatment of dandruff, hyperpigmented skin, tinea pedis, onychomycosis, osteoporosis, beriberi, fungicidal skin disease, autoimmune disease |
| InChIKey | YGSDEFSMJLZEOE-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzoic acid, 2-hydroxy-(69-72-7) |
| EPA Substance Registry System | Benzoic acid, 2-hydroxy-(69-72-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,F |
| R Phrase | 22-41-36/37/38-36-20/21/22-11 |
| S Phrase | 26-39-37/39-36-36/37-16 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | VO0525000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29182100 |
| Hazardous Substances Data | 69-72-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

