SILICA CAS#: 10279-57-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22469
Names & Identifiers |
| Product Name | SILICA |
| Synonyms | 1343-98-2silicicacid;Silicondioxide,formingfilmc;BEADS BASED ON SILICIUM DIOXIDE, MICROSIZE;BAKER SAND;BLUE GEL DESICCANT;BLUE SILICA GEL;BLUE GEL;INFUSORIAL EARTH |
| CAS Registry Number | 10279-57-9 |
| Molecular Formula | O2Si |
| Molecular Weight | 60.08 |
| EINECS | 238-878-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 1610 °C(lit.) |
| Boiling Point | >100 °C(lit.) |
| Density | 2.6 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage | 2-8°C |
| form | tablets (~0.5 g each) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 48/20 |
| S Phrase | 22 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | VV7340000 |
| F | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

