Silicon dioxide CAS#: 14808-60-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22461
Names & Identifiers |
| 英文名 | Silicon dioxide |
| 别名 | Quartz (SiO2);Rose quartz;silica,crystalline(asrespirable;silica,crystalline(asrespirabledust);Silicon oxide, quartz;CRYSTALLINE SODIUM POTASSIUM ALUMINOSILICATE;HYDRANAL(R)-MOLECULAR SIEVE;ALUMINUM SODIUM SILICATE |
| CAS编号 | 14808-60-7 |
| 分子式 | O2Si |
| 分子量 | 60.0843 |
| EINECS | 215-684-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 1610 °C(lit.) |
| Boiling Point | 2230 °C |
| Density | 2.6 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage | Storage temperature: no restrictions. |
| form | powder |
| Color | white |
| PH | 5-8 (400g/l, H2O, 20℃)(slurry) |
| Water Solubility | insoluble |
| Stability: | Stable. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Silicon oxide(14808-60-7) |
| EPA Substance Registry System | Quartz (SiO2)(14808-60-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-48/20 |
| S Phrase | 26-24/25-22 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | ZG6800000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 25061000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
