Silicon dioxide CAS#: 7631-86-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22463
Names & Identifiers |
| 英文名 | Silicon dioxide |
| 别名 | SILICA GEL 60 PF254 FOR PREPARATIVE LAYE;LICHROSORB SI 100 (10 MYM) 10 G;TLC-SILICA GEL 60 GF254 MEAN PARTICLE SI;LICHROSORB SI 100 (10 MYM) 100 G;SEA SAND EXTRA PURE 5 KG;SILICA GEL 60 GF254 FOR THIN-LAYER CHROM;SILICA GEL 60 PF254 + 366 FOR PREPARATIV;SEA SAND EXTRA PURE 25 KG |
| CAS编号 | 7631-86-9 |
| 分子式 | O2Si |
| 分子量 | 60.08 |
| EINECS | 231-545-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >1600 °C(lit.) |
| Boiling Point | >100 °C(lit.) |
| Density | 2.2-2.6 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | 1.46 |
| Flash Point | 2230°C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| form | suspension |
| Color | White to yellow |
| PH | 5-8 (100g/l, H2O, 20℃)(slurry) |
| Water Solubility | insoluble |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,8493 |
| Stability: | Stable. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Silicon(iv) oxide(7631-86-9) |
| EPA Substance Registry System | Silica(7631-86-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 36/37/38-36/37-22-43-52/53-36/38 |
| S Phrase | 26-37/39-36-36/37/39-36/37-61 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | VV7310000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 28112200 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
