Silicon monoxide CAS#: 10097-28-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22493
Names & Identifiers |
| Product Name | Silicon monoxide |
| Synonyms | Monox;oxo-silylen;Silylene, oxo-;SiO;silicon monooxide coating quality balzers;silicon monoxide coating quality balzers;SiliconIIoxidegranularmeshbrownpowder;SiliconIIoxidemeshbrownpowder |
| CAS Registry Number | 10097-28-6 |
| Molecular Formula | OSi |
| Molecular Weight | 44.09 |
| EINECS | 233-232-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 1870 °C |
| Boiling Point | 1880°C |
| Density | 2.13 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.9800 |
| Flash Point | 1880°C |
| form | powder |
| Color | Black |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| Merck | 14,8496 |
| Stability: | Stable. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Silicon monoxide(10097-28-6) |
| EPA Substance Registry System | Silylene, oxo-(10097-28-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
