SILVER CAS#: 9015-51-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 124636
Names & Identifiers |
| 英文名 | SILVER |
| 别名 | BIRON(R) LIQUID SILVER;SILVER TUBING;SILVER TWO PART CONDUCTIVE ADHESIVE;SILVER WOOL;SILVER FOIL;SILVER CASTING GRAIN;SILVER, ANALYTICAL STANDARD;SILVER ATOMIC ABSORPTION SINGLE ELEMENT STANDARD |
| CAS编号 | 9015-51-4 |
| 分子式 | Ag |
| 分子量 | 107.87 |
| EINECS | 231-131-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 960 °C(lit.) |
| Boiling Point | 2212 °C(lit.) |
| Density | 1.135 g/mL at 25 °C |
| vapor Density | 5.8 (vs air) |
| vapor pressure | 0.05 ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 232 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: soluble |
| form | wool |
| Color | Dark brown |
| Stability: | May be light and heat sensitive. Incompatible with mineral acids, organic acids, hydrogen peroxide, ammonia. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | N |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 61 |
| RIDADR | UN 3264 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | VW3500000 |
| F | 8 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

