Simazine CAS#: 122-34-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77547
Names & Identifiers |
| 英文名 | Simazine |
| 别名 | 1,3,5-Triazine-2,4-diamine,6-chloro-N,N’-diethyl-;2,4-bis(aethylamino)-6-chlor-1,3,5-triazin;2-chloro-4,6-bis(ethylamino)-s-triazin;3,5-Triazine-2,4-diamine,6-chloro-N,N’-diethyl-1;4,6-Bis(ethylamino)-2-chlorotriazine;5-triazine-2,4-diamine,6-chloro-n,n’-diethyl-3;6-Chlor-N,N’-diethyl-[1,3,5]triazin-2,4-diamin (simazin);6-chloro-n,n’-diethyl-1,3,5-triazine-2,4-diamine |
| CAS编号 | 122-34-9 |
| 分子式 | C7H12ClN5 |
| 分子量 | 201.66 |
| EINECS | 204-535-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 225°C |
| Density | 1.302 |
| Flash Point | 100 °C |
| Storage | APPROX 4°C |
| form | Crystals |
| Color | White |
| Water Solubility | 0.0005 g/100 mL |
| Merck | 14,8533 |
| BRN | 10895 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,3,5-Triazine-2,4-diamine, 6-chloro-N,N’-diethyl-(122-34-9) |
| EPA Substance Registry System | 1,3,5-Triazine-2, 4-diamine, 6-chloro-N,N'-diethyl- (122-34-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn;N,N,Xn,T,F |
| R Phrase | 40-50/53-39/23/24/25-23/24/25-11-36-22 |
| S Phrase | 36/37-46-60-61-45-26-16-7 |
| RIDADR | 3077 |
| RTECS | XY5250000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 122-34-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

