Sodium benzoate CAS#: 532-32-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 125227
Names & Identifiers |
| 英文名 | Sodium benzoate |
| 别名 | BENZOTRON(R);BENZOIC ACID SODIUM SALT;FEMA 3025;SODIUM BENZOATE;PUROX S;NATRII BENZOAS;antimol;benzoansodny |
| CAS编号 | 532-32-1 |
| 分子式 | C7H5NaO2 |
| 分子量 | 144.1 |
| EINECS | 208-534-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >300 °C(lit.) |
| Density | 1,44 g/cm3 |
| FEMA | 3025 | SODIUM BENZOATE |
| Flash Point | >100°C |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Crystals, Granules, Flakes or Crystalline Powder |
| Color | White |
| PH | 7.0-8.5 (25℃, 1M in H2O) |
| Water Solubility | soluble |
| Merck | 14,8582 |
| BRN | 3572467 |
| Stability: | Stable, but may be moisture senstive. Incompatible with strong oxidizing agents, alkalis, mineral acids. |
| InChIKey | WXMKPNITSTVMEF-UHFFFAOYSA-M |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Sodium benzoate(532-32-1) |
| EPA Substance Registry System | Benzoic acid, sodium salt(532-32-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-62-63-68-36 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | DH6650000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29163100 |
| Hazardous Substances Data | 532-32-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

