Sodium bromide CAS#: 7647-15-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 123263
Names & Identifiers |
| 英文名 | Sodium bromide |
| 别名 | bromuredesodium;Hydrobromic acid sodium salt;NaBr;Sedoneural;Sodium bromide (NaBr);sodiumbromide(nabr);sodiumbromide[na3br3];trisodiumtribromide |
| CAS编号 | 7647-15-6 |
| 分子式 | BrNa |
| 分子量 | 102.89 |
| EINECS | 231-830-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 755 °C(lit.) |
| Boiling Point | 1390 °C |
| Density | 3,203 g/cm3 |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 806 °C) |
| Refractive Index | 1.6412 |
| Flash Point | 1390°C |
| Storage | Store at room temperature. |
| Solubulity | H2O: 1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Powder |
| Color | White |
| PH | 5.74 (430g/l, H2O, 22.5℃) |
| Water Solubility | 905 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,8594 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong acids. Hygroscopic. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Sodium bromide(7647-15-6) |
| EPA Substance Registry System | Sodium bromide (NaBr)(7647-15-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-25-36-26-22 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | VZ3150000 |
| F | 3 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 28275100 |
| Hazardous Substances Data | 7647-15-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

