Sodium cyanate CAS#: 917-61-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21646
Names & Identifiers |
| 英文名 | Sodium cyanate |
| 别名 | sodium isocyanate;SODIUM CYANATE;Sodium cyanate ,90%;Strawberry Acid;Cyanic acid, sodiuMsalt (1:1);Sodium isocyanate Zassol;cyansan;san-cyan |
| CAS编号 | 917-61-3 |
| 分子式 | CNNaO |
| 分子量 | 65.01 |
| EINECS | 213-030-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 550 °C |
| Density | 1,937 g/cm3 |
| form | Crystalline Powder and/Chunks |
| Color | White to light yellow or light beige |
| Water Solubility | 110 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,8604 |
| BRN | 3594963 |
| Stability: | Stable. Incompatible with acids, strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Cyanic acid, sodium salt(917-61-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-52/53 |
| S Phrase | 24/25-61 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | GS7000000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 28380000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

