Soman. CAS#: 96-64-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1288326
Names & Identifiers |
| 英文名 | Soman. |
| 别名 | Soman.;3-(fluoro-methyl-phosphoryl)oxy-2,2-dimethyl-butane;PINACOLYLMETHYLPHOSPHONOFLUORIDATE;1,2,2-TRIMETHYLPROPYLESTER,PHOSPHONOFLUORIDATE;PINACOLYHEXYLMETHYLPHOSPHONOFLURIDATE;O-(1,2,2-TRIMETHYLPROPYL)-METHYLPHOSPHONOFLUORIDATE;AGENTGD;Soman: (3,3-Dimethyl-2-butanol methylphosphonofluoridate, GD) |
| CAS编号 | 96-64-0 |
| 分子式 | C7H16FO2P |
| 分子量 | 182.173 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -41.9°C |
| Boiling Point | 182.5°C |
| form | liquid |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RIDADR | 2810 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | I |
| Toxicity | LD50 in mice (mg/100 g): 0.062 i.p.; 0.78 dermally (Loomis, Salafsky) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

