Sorbic acid CAS#: 110-44-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 51910
Names & Identifiers |
| 英文名 | Sorbic acid |
| 别名 | Sorbic acid solution;SORBIC ACID(RG);Sorbic acid, 99.8%;Sorbic acid 0;Sorbic Acid, Natural;Sorbic acid tested according to Ph.Eur.;Sorbic acid Vetec(TM) reagent grade, 98%;(2-butenylidene)-aceticaci |
| CAS编号 | 110-44-1 |
| 分子式 | C6H8O2 |
| 分子量 | 112.13 |
| EINECS | 203-768-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 132-135 °C(lit.) |
| Boiling Point | 228°C |
| Density | 1,205 g/cm3 |
| vapor pressure | 0.01 mm Hg ( 20 °C) |
| FEMA | 3921 | 2,4-HEXADIENOIC ACID, (E,E)- |
| Flash Point | 127 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | ethanol: 0.1 g/mL, clear |
| form | Crystalline Powder |
| pka | 4.76(at 25℃) |
| Color | White or cream-white |
| Water Solubility | 1.6 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,8721 |
| BRN | 1741831 |
| Stability: | Stability Material saturated with this acid may ignite spontaneously. Incompatible with strong oxidizing agents. May be light sensitive. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2,4-Hexadienoic acid, (E,E)-(110-44-1) |
| EPA Substance Registry System | 2,4-Hexadienoic acid, (2E,4E)-(110-44-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-36/38 |
| S Phrase | 26-36-24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | WG2100000 |
| F | 8 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29161930 |
| Hazardous Substances Data | 110-44-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

