(-)-SPARTEINE CAS#: 90-39-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 138033
Names & Identifiers |
| 英文名 | (-)-SPARTEINE |
| 别名 | L-(-)-SPARTEINE;(-)-LUPINIDINE;LUPINIDINE;6β,7α,9α,11α-Pachycarpine;7,14-Methano-2H,6H-dipyrido[1,2-a:1′,2′-e][1,5]diazocine,dodecahydro-, (7S,7aR,14S,14aS)-;(7S,7aα,14α,14aβ)-Dodecahydro-7,14-methano-2H,6H-dipyrido[1,2-a:1′,2′-e][1,5]diazocine;1-Sparteine;Lupinindin |
| CAS编号 | 90-39-1 |
| 分子式 | C15H26N2 |
| 分子量 | 234.38 |
| EINECS | 201-988-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 137-138 °C1 mm Hg(lit.) |
| alpha | D21 -16.4° (c = 10 in abs alc) |
| Density | 1.02 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| pka | 2.24, 9.46(at 20℃) |
| Merck | 14,8737 |
| BRN | 82447 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22 |
| S Phrase | 36 |
| RIDADR | 3140 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | WG5950000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

