(S,S)-2,3-Butanediol CAS#: 19132-06-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24824
Names & Identifiers |
| 英文名 | (S,S)-2,3-Butanediol |
| 别名 | (S-(R,R))-butane-2,3-diol;(2S,3S)-(+)-2,3-BUTANEDIOL;(2S,3S)-2,3-BUTANEDIOL;2,3-BUTANEDIOL, [S-(R*,R*)]-;L(+)-2,3-BUTANEDIOL;(S,S)-(+)-2,3-DIHYDROXYBUTANE;(S,S)-(+)-2,3-BUTANEDIOL;(S,S)-2,3-BUTANEDIOL |
| CAS编号 | 19132-06-0 |
| 分子式 | C4H10O2 |
| 分子量 | 90.12 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| alpha | 13 º (c=neat) |
| Boiling Point | 179-182 °C(lit.) |
| Density | 0.992 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 185 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Oily Liquid |
| Color | Slightly yellow |
| PH | 9-10 (500g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 3.1-11.4%(V) |
| Water Solubility | soluble |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2,3-Butanediol, [S-(R*,R*)]-(19132-06-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| S Phrase | 24/25 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

