Stevioside CAS#: 57817-89-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52079
Names & Identifiers |
| 英文名 | Stevioside |
| 别名 | beta-d-glucopyranosyl(1r,4as,7s,8ar,10as)-7-(2-o-(beta-d-glucopyranosyl)-alpha-d-glucopyranosyloxy)-1,4a-dimethyl-12-methyleneperhydro-7,8a-ethanophenanthren-1-carboxylate;beta-d-glucopyranosylester;kaur-16-en-18-oicacid,13-((2-o-beta-d-glucopyranosyl-alpha-d-glucopyranosyl)o;steviosin;(4alpha)-beta-d-glucopyranosyl 13-[(2-o-beta-d-glucopyranosyl-beta-d-glucopyranosyl)oxy]kaur-16-en-18-oate;13-[(2-O-beta-D-Glucopyranosyl-alpha-D-glucopyranosyl)oxy]kaur-16-en-18-oic acid beta-D-glucopyranosyl ester;Kaur-16-en-18-oic acid, 13-(2-O-.beta.-D-glucopyranosyl-.beta.-D-glucopyranosyl)oxy-, .beta.-D-glucopyranosyl ester, (4.alpha.)-;STEVIOSIDE(P) |
| CAS编号 | 57817-89-7 |
| 分子式 | C38H60O18 |
| 分子量 | 804.87 |
| EINECS | 260-975-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 198°C |
| alpha | D25 -39.3° (c = 5.7 in H2O) |
| Refractive Index | -39.3 ° (C=6, H2O) |
| FEMA | 4728 | GLUCOSYL STEVIOL GLYCOSIDES |
| FEMA | 4763 | STEVIOSIDE |
| Storage | 0-6°C |
| Solubulity | DMSO: soluble25mg/mL, clear |
| Color | white |
| Merck | 8810 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| RTECS | NZ8175000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

