STROPHANTHIDIN CAS#: 66-28-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 881316
Names & Identifiers |
| 英文名 | STROPHANTHIDIN |
| 别名 | 19-oxo-cardogenen-(20:22)-triol-(3-beta,5,14);3,5,14-trihydroxy-19-oxo-,(3-beta,5-beta)-card-20(22)-enolid;3,5,14-trihydroxy-19-oxocard-20(22)-enolide;3-beta,5,14-trihydroxy-19-oxo-5-beta-card-20(22)-enolid;3-beta,5,14-trihydroxy-19-oxo-5-beta-card-20(22)-enolide;3-beta,5,14-trioxy-19-oxo-carden-(20:22)-olid;3-beta,5,14-trioxy-19-oxo-digen-(20:22)-olid;5-beta-hydroxy-19-oxodigitoxigenin |
| CAS编号 | 66-28-4 |
| 分子式 | C23H32O6 |
| 分子量 | 404.5 |
| EINECS | 200-626-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 169°C |
| alpha | D25 +43.1° (c = 2.8 in methanol) |
| Density | 1.432±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | ethanol: complete50mg/mL, clear, Colorless to yellow |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+ |
| R Phrase | 26/27/28 |
| S Phrase | 22-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | FH5425000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

