T-2 TOXIN CAS#: 21259-20-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 42655
Names & Identifiers |
| 英文名 | T-2 TOXIN |
| 别名 | (3alpha,4beta,8alpha)-oate;12,13-epoxytrichothec-9-ene-3,4,8,15-tetrol4,15-diacetate8-(3-methylbutanoate;12,13-epoxytrichothec-9-ene-3alpha,4beta,8alpha,15-tetrol,4,15-diacetate8-isov;12,13-epoxytrichothec-9-ene-3-alpha,4-beta,8-alpha,15-tetrol4,15-diacetate8;12,13-trichothecene;3alpha-Hydroxy-4beta,15-diacetoxy-8alpha(3-methylbutyryloxy)-12,13-epoxy-trichothec-9-ene;3alpha-hydroxy-4beta-15-diacetoxy-8alpha-(3-methylbutyryloxy)-12,13-epoxy-delt;3-hydroxy-4,15-diacetoxy-8-(3-methylbutyryloxy)-12,13-epoxy-delta(sup9)-tric |
| CAS编号 | 21259-20-1 |
| 分子式 | C24H34O9 |
| 分子量 | 466.52 |
| EINECS | 244-297-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 151.5℃ |
| alpha | D26 +15° (c = 2.58 in ethanol) |
| Flash Point | 2 °C |
| Storage | −20°C |
| form | powder |
| Color | white |
| Merck | 13,9872 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+,T,Xn,F |
| R Phrase | 26/27/28-38-36-20/21/22-11 |
| S Phrase | 28-36/37-45-36-26-16-36/37/39-22 |
| RIDADR | UN 3462 6.1/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | YD0100000 |
| F | 10-21 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

