TAPS CAS#: 29915-38-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70341
Names & Identifiers |
| 英文名 | TAPS |
| 别名 | TAPS;TAP;N-TRIS(HYDROXYMETHYL)METHYL-3-AMINOPROPANESULFONIC ACID;N-TRIS(HYDROXYMETHYL)METHYL-3-AMINOPROPANE-SULPHONIC ACID;3-[TRIS(HYDROXYMETHYL)METHYLAMINO]-1-PROPANESULFONIC ACID;3-[[TRIS(HYDROXYMETHYL)METHYL]AMINO]PROPANESULFONIC ACID;3-[N-TRIS-(HYDROXYMETHYL)METHYLAMINO]-PROPANESULPHONIC ACID;3-[[2-hydroxy-1,1-bis(hydroxymethyl)ethyl]amino]-1-propanesulfonic acid |
| CAS编号 | 29915-38-6 |
| 分子式 | C7H17NO6S |
| 分子量 | 243.28 |
| EINECS | 249-954-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 230-235 °C (dec.) |
| Flash Point | 110 °C |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Solid |
| pka | 8.55; pKa (37°): 8.1; pKa2 (25°): 8.28 |
| Color | White |
| Water Solubility | Soluble |
| Merck | 13,9148 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 1-Propanesulfonic acid, 3-[[2-hydroxy-1,1-bis(hydroxymethyl) ethyl]amino]-(29915-38-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 22-24/25-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| HS Code | 29221980 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

