Telmisartan CAS#: 144701-48-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 137158
Names & Identifiers |
| 英文名 | Telmisartan |
| 别名 | TU-199;TELMISARTAN;PRITOR;MICARDIS;BIBR 277;4′[(1,4′-DIMETHYL-2′-PROPYL[2,6′-BI-1H-BENZIMIDAZOL]-1′-YL)METHYL][1,1′-BIPHENYL]-2-CARBOXYLIC ACID;4′-[(1,4′-DIMETHYL-2′-PROPYL[2,6′-BI-H-BENZIMIDAZOL]-1′-YL)METHYL][1,1′-BIPHENYL]-2-CARBOXYLIC ACID;3-methoxy-8-[(4-methoxy-3,5-dimethyl-pyridin-2-yl)methyl sulfinyl]-2,7,9-triazabicyclo[4.3.0]nona-2,4,8,10-tetraene |
| CAS编号 | 144701-48-4 |
| 分子式 | C33H30N4O2 |
| 分子量 | 514.63 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 261-263°C |
| Density | 1.16 |
| RTECS | DV2037500 |
| Storage | Hygroscopic, -20°C Freezer, Under Inert Atmosphere |
| Solubulity | DMSO: >5 mg/mL at 60 °C |
| form | solid |
| Color | white |
| Water Solubility | insoluble |
| Merck | 14,9129 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 22-24/25-36-26 |
| WGK Germany | 2 |
| Hazardous Substances Data | 144701-48-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

