Terephthalaldehyde CAS#: 623-27-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25597
Names & Identifiers |
| 英文名 | Terephthalaldehyde |
| 别名 | TEREPHTHALDIALDEHYDE;TEREPHTHALDICARBOXALDEHYDE;TEREPHTHALALDEHYDE;TEREPHTHALIC ALDEHYDE;P-PHTHALALDEHYDE;P-PHTHALICDICARBOXALDEHYDE;TPAL;1,4-Benzenedialdehyde |
| CAS编号 | 623-27-8 |
| 分子式 | C8H6O2 |
| 分子量 | 134.13 |
| EINECS | 210-784-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 114-116 °C(lit.) |
| Boiling Point | 245-248 °C(lit.) |
| Density | 1,06 g/cm3 |
| Flash Point | 76 °C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 3g/l |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to light yellow |
| Water Solubility | 3 g/L (50 ºC) |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 385863 |
| InChIKey | KUCOHFSKRZZVRO-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,4-Benzenedicarboxaldehyde(623-27-8) |
| EPA Substance Registry System | 1,4-Benzenedicarboxaldehyde(623-27-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-36/37 |
| S Phrase | 22-24/25-36-26-37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | WZ0430000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29122900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

