tert-dodecylthiol CAS#: 25103-58-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 71467
Names & Identifiers |
| 英文名 | tert-dodecylthiol |
| 别名 | tert-DodecylMercaptan (Mixture of is;tert-DodecylMercaptan Mixture of isoMers, 98.5%;tert-Dodecanet;tert-Dodecanethiol (mixture of isomers) for synthesis;dodecanethioltertiaire;sulfole120;t-ddm;terc.dodecylmerkaptan |
| CAS编号 | 25103-58-6 |
| 分子式 | C12H26S |
| 分子量 | 202.4 |
| EINECS | 246-619-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -7.5°C |
| Boiling Point | 227-248 °C(lit.) |
| Density | 0.86 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Flash Point | 195 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | <0.1g/l |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 23 ºC |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | tert-Dodecanethiol(25103-58-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N |
| R Phrase | 36/38-50/53 |
| S Phrase | 26-36-60 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | JR3150000 |
| HS Code | 29309070 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

