Tetraacetylethylenediamine CAS#: 10543-57-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24163
Names & Identifiers |
| 英文名 | Tetraacetylethylenediamine |
| 别名 | n,n’-1,2-ethanediylbis[n-acetyl-acetamid;N,N’-1,2-ethanediylbis[N-acetyl-Acetamide;N,N’-1,2-ethanediylbis[N-acetylacetamide];N,N’-ethylenebis[N-acetylacetamide];N-Acetyl-N-[2-(diacetylamino)ethyl]acetamide;TetraAcetylEthyleneDiamine(Taed);TEAD;TETRAACETYLENEDIAMINE |
| CAS编号 | 10543-57-4 |
| 分子式 | C10H16N2O4 |
| 分子量 | 228.25 |
| EINECS | 234-123-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 149-154 °C |
| Boiling Point | 140 °C (1.5002 mmHg) |
| Density | 0.9 |
| Flash Point | 140 °C |
| form | Granular Powder |
| Color | Off-white to beige |
| Water Solubility | slightly soluble |
| Merck | 14,9028 |
| BRN | 1795711 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | N,n,n’,n’-tetraacetylethylenediamine(10543-57-4) |
| EPA Substance Registry System | Acetamide, N,N'-1,2-ethanediylbis[ N-acetyl-(10543-57-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

