Tetraethylammonium bromide CAS#: 71-91-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 76749
Names & Identifiers |
| 英文名 | Tetraethylammonium bromide |
| 别名 | TETRAETHYLAMMONIUM BROMIDE;TEAB;TEA BROMIDE;Ammonium, tetraethyl-, bromide;Beparon;Bromethyl;Bromure de tetraethylammonium;tmd10 |
| CAS编号 | 71-91-0 |
| 分子式 | C8H20BrN |
| 分子量 | 210.16 |
| EINECS | 200-769-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 285 °C (dec.)(lit.) |
| Density | 1,397 g/cm3 |
| Refractive Index | 1,442-1,444 |
| Storage | Store at room temperature. |
| Solubulity | acetonitrile: 0.1 g/mL warm, clear, Colorless |
| form | Liquid |
| Color | White to cream |
| PH | 6.5 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 2795 g/L (25 º C) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,9199 |
| BRN | 3563430 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Tetraethylammonium bromide(71-91-0) |
| EPA Substance Registry System | Ethanaminium, N,N,N-triethyl-, bromide(71-91-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | BS5950000 |
| F | 3 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29239000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

