Tetramethylguanidine CAS#: 80-70-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70828
Names & Identifiers |
| 英文名 | Tetramethylguanidine |
| 别名 | N,N’-Tetramethylguanidine;1,1,3,3-Tetramethyl Guanidine (TMG);1,1,3,3-Tetramethylgyanidine, 97+%;1,1,3,3-Tetramethylguanidine,99%;N,N,N,N-Tetramethy1 Guanidine;1,1,3,3-Tetramethylguanidin;TMG;N1,N1,N3,N3-Tetramethylguanidine |
| CAS编号 | 80-70-6 |
| 分子式 | C5H13N3 |
| 分子量 | 115.18 |
| EINECS | 201-302-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -30 °C |
| Boiling Point | 52-54 °C11 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.918 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 0.2 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 140 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | APHA: ≤150 |
| PH | 12.7 (10g/l, H2O, 25℃) |
| Explosive Limit | 1.0-7.5%(V) |
| Water Solubility | miscible |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 969608 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, mineral and organic acids, carbon dioxide. Air-sensitive. |
| InChIKey | KYVBNYUBXIEUFW-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | N,N,N’,N’-Tetramethylguanidine(80-70-6) |
| EPA Substance Registry System | Guanidine, N,N,N',N'-tetramethyl- (80-70-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 22-34-20/22-10 |
| S Phrase | 26-27-36/37/39-45-16 |
| RIDADR | UN 2920 8/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| F | 9-23 |
| Hazard Note | Harmful/Corrosive |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29252000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

