(-)-THUJOPSEN CAS#: 470-40-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 447699
Names & Identifiers |
| 英文名 | (-)-THUJOPSEN |
| 别名 | (Z)-Thujopsene;1,1a,4,4a,5,6,7,8-octahydro-2,4a,8,8-tetramethyl-cyclopropa[d]naphthalen[1;2,4a,8,8-Tetramethyl-1,1a,4,4a,5,6,7,8-octahydrocyclopropa[d]naphthalene;4abeta,8atheta)]-as-(1aalph;cis-(-)-Thujopsene;cis-thujopsene;cyclopropa[d]naphthalene,;Cyclopropa[d]naphthalene, 1,1a,4,4a,5,6,7,8-octahydro-2,4a,8,8-tetramethyl-, (1aS,4aS,8aS)-(-)- |
| CAS编号 | 470-40-6 |
| 分子式 | C15H24 |
| 分子量 | 204.35 |
| EINECS | 207-426-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 258-260 °C(lit.) |
| alpha | D -110° (c = 2 in chloroform) |
| Density | 0.936 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 104°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| RIDADR | 1993 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

